Bóle głowy. Paluszek i główka to szkolna wymówka
Nieraz słyszeliśmy ten tekst od swoich rodziców, kiedy nie chciało się nam wstawać na zajęcia do szkoły. To były czasy, w których mogliśmy sobie na to pozwolić, czyli nie odrobić lekcji i zwalić wszystko na “ból głowy”. Teraz niestety niezrobienie tego, czego szef od nas oczekuje może wiązać się z większymi konsekwencjami. Ból głowy nie zmieni jego decyzji ani nas nie usprawiedliwi. A co, jeżeli ból pojawia się często (2-3 razy w tygodniu)? Co, jeżeli ból jest tak duży, że nie możemy się skupić na niczym innym? Co, jeżeli żadne leki nie działają i ból nie znika?
Bóle głowy dzielimy na:
- Zatokowe
- Klastrowe
- Napięciowe
- Migrenowe
Zatokowe bóle głowy
Powstają przy zapaleniu zatok od infekcji wirusowej. To powoduje obrzęk nosa – czyli stan zapalny. Powodem, który może również zmniejszyć zdolność zatok do drenażu, jest alergia czy katar sienny. Stan zapalny plus zmniejszona drożność nosa powodują, że zwiększa się ilość płynów w zatokach, jednocześnie zwiększa się ciśnienie, pojawia się ucisk, głęboki i ciągły ból znajdujący się na czole, policzkach czy na grzbiecie nosa.
Klasterowe bóle głowy
Są to bóle kumulowane. Określenie bólu klasterowego powstało, ponieważ pojawia się on w regularnych odstępach czasu (co kilka tygodni/miesięcy). Ból jest silny, jednostronny. Najczęściej pojawia się w okolicy oka i skroni, może promieniować do szczęki lub tyłu głowy. Może się utrzymywać nawet do 3 godzin. Często odwiedza nas podczas snu i wybudza nas z niego.
Napięciowe bóle głowy
Najpopularniejszy ze wszystkich typów. Jest tępy, obustronny i uciskowy. Badania wskazują, że dosięga on aż 78% Europejczyków. Może trwać od ok. 30 min do nawet kilku dni. Charakteryzuje się łagodnym lub umiarkowanym natężeniem z wrażeniem uciskania głowy z zewnątrz. Często zaczyna się od okolicy karku i kieruje się do głowy, pojawiając się po obu jej stronach.
Jest to najczęstszy ból głowy spowodowany wzmożonym napięciem mięśni, głównie szyi, karku i barków. Przyczyna nadmiernego napięcia tych okolic jest bardziej złożona. A mianowicie możemy wyróżnić wiele czynników lecz tymi najczęściej odpowiedzialnymi za ten stan rzeczy są:
- stres,
- brak snu,
- nieprawidłowa postawa ciała,
- jednostronne obciążenie mięśni pleców (spowodowane np. długą pracą w pozycji siedzącej),
- brak aktywności fizycznej.
Migrenowe bóle głowy
Są najdotkliwsze ze wszystkich. Charakteryzują się napadowymi, silnymi bólami, które nie pozwalają na przysłowiowe ruszenie palcem. Ból zlokalizowany jest najczęściej po jednej stronie głowy, za gałką oczną i skronią. Ma charakter narastający i pulsujący. Do tych objawów można również dołączyć:
- nasilenie objawów przy jakiejkolwiek aktywności fizycznej,
- nadwrażliwość na światło i dźwięk,
- łzawienie,
- nudności/wymioty.
To tylko część tego, co może się dziać z naszą głową. Jest oczywiście światełko w tym ciemnym tunelu. Otóż można z tymi bólami walczyć i nawet często wygrać.
Wystarczy znajomość anatomii i fizjologii, aby zadziałać lepiej, niż tabletka przeciwbólowa, która działa na krótką chwilę.
Jak sobie radzić z bólem głowy?
Jeżeli nie chcesz faszerować się tabletkami przeciwbólowymi, a żadne domowe metody Ci nie pomagają, to warto zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty. Na wizycie zdiagnozuje powód Twoich dolegliwości i pomoże Ci się z nimi uporać. Często bywa tak, że poddajemy się bólom stwierdzając, że to migrena, nic się nie da z tym zrobić i trzeba to przeczekać. Często jest na odwrót. To znaczy, że wystarczy dobra diagnostyka, odpowiednio dobrana terapia i ból głowy znika na długo.
Jeśli sam masz problemy z bólami głowy i skończyły Ci się już sposoby na radzenie sobie z nim, to zapraszamy Cię na wizytę. Razem sprawdzimy, co jest odpowiedzialne za Twoje bóle głowy.