Czy aktywność fizyczna w ciąży jest bezpieczna?
Wiele kobiet, gdy dowiaduje się o swoim stanie błogosławionym, nabiera obaw, co może robić, a czego nie może. Niektóre czynności są totalnie zabronione, a niektóre nawet wskazane. Nic dziwnego – jest to zupełnie nowa sytuacja i nie jest łatwo się do niej przystosować. Wątpliwości dotyczą także treningu w ciąży. Nie każda kobieta przed ciążą była aktywna fizycznie, stąd też rodzi się pytanie.
Czy trening w ciąży będzie bezpieczny dla każdej z nas?
Aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana
Wysiłek fizyczny niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji, tego nie trzeba nikomu mówić. Dlatego dla kobiet w ciąży też jest on wskazany.
Łatwiej jest oczywiście po prostu kontynuować aktywność, lecz jeżeli nie byłaś aktywna, również jest na to rozwiązanie. W takim momencie tym bardziej warto skonsultować się z fizjoterapeutą i trenerem, w celu sprawdzenia napięć mięśni, zakresów ruchu i dobrania aktywności. Jednak każdorazowo musisz mieć zgodę lekarza ginekologa!
Jakie korzyści wiążą się z treningiem kobiet w ciąży?
Ciąża może być dla kobiety bezsprzecznie pięknym czasem w życiu i niezapomnianym przeżyciem, jednak wywołuje w organizmie fizjologiczną burzę. Zmienia się środek ciężkości ciała, przez co układ mięśniowy i więzadłowy, a także kręgosłup dostają mocno w kość. Dzięki celowanemu treningowi możesz wspomóc organizm i sprawisz, że dyskomfort związany ze zmianami fizjologicznymi będzie mniejszy.
zależny od naszego stanu wyjściowego, czyli od codziennego samopoczucia, a więc ogólnej kondycji psychofizycznej. Bogata historia tzn. liczne urazy w przeszłości nawarstwiające się z nierozwiązanymi perturbacjami emocjonalnymi, skutkują zwykle znacznym utrudnieniem w powrocie do zdrowia. Kiedy dochodzi do uszkodzenia tkanki, powstaje stan zapalny.
A teraz konkrety! Co robimy podczas takich treningów kobiet w ciąży?
- Dbamy o prawidłową postawę ciała, wzmacniając odpowiednie mięśnie, zapobiegamy bądź niwelujemy dolegliwości bólowe.
- Rozluźniamy mięśnie nadmiernie napięte spowodowane zmianami w krzywiznach kręgosłupa i przesunięciem środka ciężkości.
- Uczymy się prawidłowo oddychać.
- Aktywujemy mięśnie głębokie potrzebne do stabilizacji i otrzymania prawidłowej pozycji ciała.
- Poprawiamy sprawność, mobilność oraz wydolność kobiety, przez co poród przebiega szybciej.
- Przyspieszamy powrót kobiety do codziennych czynności.
- Pracujemy nad mięśniami głębokimi, które zazwyczaj u kobiety w ciąży ulegają przeciążeniu, są rozciągnięte i osłabione. Dzięki temu być może uda się zapobiec nacięciu czy pęknięciu krocza.
- Zapobiegamy rozejściu mięśnia prostego brzucha.
- Uczymy różnych form relaksacji, które pomagają lepiej znieść skurcze podczas porodu.
- Zapobiegamy takim schorzeniom jak: syndrom cieśni nadgarstka, rwa kulszowa, hemoroidy, żylaki kończyn dolnych, ból spojenia łonowego, ból stawów krzyżowo-biodrowych.
- Nie bój się aktywności! Daj sobie szansę na to, aby ciążę przetrwać bez dolegliwości bólowych. Możesz dobrze przygotować się do porodu, a później szybciej wrócić do pełnej sprawności, by móc zająć się swoim maluszkiem.
Jeżeli jesteś w ciąży i stoisz przed wyborem swojej aktywności, chętnie Ci doradzimy! I oczywiście poprowadzimy bezpieczne treningi.