Trauma zapisana w ciele
Przyczyn dolegliwości bólowych oraz napięć w ciele może być wiele.
Jako fizjoterapeuci jesteśmy zobligowani do tego, aby w pierwszej kolejności sprawdzić strukturę, czyli stan fizyczny Twojego organizmu. Pytamy o stare urazy, o dolegliwości ze strony układu pokarmowego, o przebyte operacje. Sprawdzamy, czy wpływają one na obszar zgłaszanych dolegliwości.
Jeżeli na tym etapie diagnostyki nie odnajdujemy powiązań, szukamy dalej.
Z racji, że ciało człowieka to złożona konstrukcja, należy się przyjrzeć każdej składowej warunkującej zdrowie.
Trzy filary zdrowia
Możemy wyróżnić trzy główne filary, na których opiera się nasze zdrowie.
- Pierwsza komponenta to struktura, czyli ciało fizyczne które zostało już wspomniane.
- Druga to biochemia, czyli cały metabolizm oraz cyrkulacja płynów w organizmie.
- Trzecia to sfera emocjonalna – psychika, która stale oddziałuje na nasze samopoczucie.
Okazuje się, że wiele napięć odczuwanych w ciele ma swój początek w głowie. To właśnie “głowa”, czyli ośrodkowy układ nerwowy ma zdolności do zapamiętywania, analizowania oraz reagowania na bodźce z zewnątrz. Jeżeli Twoje dolegliwości mają charakter nawracający albo po terapii manualnej/masażu odczuwasz poprawę, ale nie jest ona zadowalająca, to weź pod uwagę fakt, że źródło może znajdować się w psychice.
Dlaczego tak się dzieje?
Mózg zapisuje potrzebne informacje. Robi to po to, żeby uchronić nas przed niebezpieczeństwem i umożliwić przetrwanie. Na różne zagrażające bodźce z zewnątrz reaguje stresem, po to, żeby “walczyć albo uciekać” w obliczu zagrożenia. Traumy, czyli trudne przeżycia z przeszłości nadal nasze ciało pamięta. Dzieje się tak dlatego, żeby w przyszłości pod wpływem tych samych zagrażających bodźców zadziałać szybciej i zminimalizować ryzyko utraty zdrowia lub życia.
Indywidualne reakcje na traumy.
Oczywiste jest, że to, co dla jednej osoby było traumatyzujące, nie musi być takie dla innej osoby. Wszystko tak naprawdę zależy od wielu czynników, m.in. od tego jak wyglądało nasze dzieciństwo, od ilości trudnych doświadczeń oraz od tego jak sobie z nimi radziliśmy i czy nasi rodzice potrafili z nami o nich rozmawiać. Traumą może być śmierć bliskiej osoby, wypadek komunikacyjny lub nawet uraz mechaniczny. Mogą to być również sytuacje, które spowodowały przykładowo ogromne poczucie wstydu, wywołane przez reakcje innych osób na nasze działania czy słowa.
Temat jest bardzo złożony, ale żeby dobrze zobrazować co się wtedy dzieje warto wspomnieć o podziale mózgu na trzy funkcjonalne części.
- Świadoma, najnowsza ewolucyjnie, czyli kora mózgowa odpowiada za myślenie i zapamiętywanie.
- Podświadoma, czyli układ limbiczny inaczej mózg emocjonalny pozwala nam na odczuwanie emocji.
- Nieświadoma, czyli pień mózgu, tzw. mózg gadzi odpowiedzialny jest za przetrwanie, a więc za wszelkie odruchy.
Zrozumienie bólu i napięć
Jeżeli jakieś trudne wydarzenie z przeszłości powraca w myślach albo pojawia się ból, który jest Ci już dobrze znany i nadal Ci towarzyszy to znaczy, że ten temat nie jest jeszcze zamknięty. Ciało poprzez ból albo myśli daje znać o nieprzepracowanym do końca problemie. Możemy świadomie sobie tłumaczyć, że “było minęło”, “nie chcę do tego wracać”, “trzeba żyć dalej”. Możemy także próbować to zamknąć i schować gdzieś głęboko w małym pudełeczku, ale podświadomie i nieświadomie problem pozostanie.
Blokowanie emocji i jego skutki
Zazwyczaj kiedy nie chcemy odczuwać emocji, bo są dla nas zbyt trudne albo niewygodne, wtedy je blokujemy. Oczywiście możemy udawać, że ich nie ma. Jednak wygórowane reakcje stresowe i napięcie manifestujące się często ból fizycznym bądź sztywnością mięśni, będą nam dalej towarzyszyć. Dopiero kompleksowa terapia z uwzględnieniem podświadomych i nieświadomych obszarów mózgu pozwala na pozbycie się dolegliwości. Takie możliwości daje praca z ciałem i umysłem poprzez uwalnianie stresu emocjonalnego, na przykład na sesji kinezjologicznej.
Pierwszym krokiem niech będzie hasło, z którym Cię pozostawię. Pozwól sobie na odczuwanie własnego ciała i wysłuchaj, co ma do przekazania Twój wewnętrzny głos.